Czy mikroapartament może być doskonałym pomysłem na ulokowanie oszczędności?

  • Redakcja
  • 7 kwietnia, 2022
  • Możliwość komentowania Czy mikroapartament może być doskonałym pomysłem na ulokowanie oszczędności? została wyłączona

Coraz większą popularnością na rynku mieszkaniowym cieszą się mikroapartamenty, są to dobrze wyposażone mieszkania o wielkości najczęściej nieprzekraczającej 25 m2.

Zakup niewielkiego mieszkania może być dobrym pomysłem dla osób mieszkających samotnie, lub też małżeństwa bez dzieci. Z pewnością na duże zainteresowanie mikroapartamentami wpływa wysoka cena mieszkań, dodatkowo wiele mieszkań i apartamentów w dobrych lokalizacjach jest niedostępnych.

Czym jest mikrokawalerka?

Mikroapartament jest to mieszkanie, które będzie posiadało łazienkę, kuchnię, często kuchnia połączona jest z salonem, jednak posiada mniejszy metraż niż najpopularniejsze mieszkania o wielkości od 35 do 50 m2. Oczywiście są to mieszkania urządzone w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce, znajdziemy tutaj bardzo funkcjonalne kuchnie, bardzo ciekawe rozwiązania, jeżeli chodzi o szafki kuchenne czy też szafki na ubrania lub też szafy w przedpokoju. Często mieszkania w blokach są urządzone niefunkcjonalnie, wybieramy duże i niepraktyczne meble, czy też szafy na ubrania. W przypadku małego apartamentu można wykorzystać także łóżko, które będzie stawiane do pionu w przypadku kiedy jest nieużywane. Innym pomysłem będzie wykorzystanie funkcjonalnej sofy z funkcją spania. Pozwoli to na uzyskanie dodatkowej powierzchni.

Czy mikroapartament może być doskonałym pomysłem na ulokowanie oszczędności?

Dlaczego warto inwestować w mikroapartamenty?

Zakup mikrokawalerki może być bardzo ciekawą alternatywą do wynajmowania mieszkania. Często mikroapartamenty nawet w większych miastach możemy zakupić w cenie pomiędzy 150 000 a 200 000 zł. Będzie to dobre rozwiązanie dla jednej osoby, rata spłaty kredytu hipotecznego w przypadku mikroapartamentu może wynosić tyle co kwota za wynajem mieszkania, przykładowo o wielkości 35 m2. Dlatego mikroapartamenty cieszą się coraz większą popularnością.

Osoby, które wchodzą na rynek pracy, czasem młode małżeństwa, mogą wybrać mikroapartament jako swoje pierwsze mieszkanie. Warto zwrócić uwagę, iż mała powierzchnia to także mniejsza ilość wydatków związanych z umeblowaniem i wyposażeniem całego mieszkania. Mały metraż mikroapartamentów to także niższe opłaty eksploatacyjne, czynsz, opłaty za energię elektryczną.

Dużą zaletą mikroapartamentu może być balkon, obecnie właściciele mieszkań decydują się także na zabudowę balkonu, dzięki czemu możemy uzyskać nieco dodatkowej przestrzeni. Naturalnie powinniśmy zwrócić także uwagę na miejsce parkingowe, często w nowych blokach dostępne są parkingi podziemne, gdzie możemy wykupić miejsce parkingowe na nasz samochód.

Mikroapartament może być wykorzystany jako mieszkanie tymczasowe, oraz jako inwestycja. Mieszkania w centrum dużych miast, w atrakcyjnych lokalizacjach, zyskują na cenie, dlatego może być to także doskonały pomysł, jeżeli chcemy zainwestować kwotę przykładowo 150 000 zł. Dodatkowo możemy także zarabiać na wynajmie.

Mikroapartament to świetna lokata kapitału.

Obecnie zakup mieszkań cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, warto zwrócić uwagę, iż mikroapartamenty mogą przynieść stopę zwrotu. Jeżeli zakupimy mikroapartament w dobrej dzielnicy lub też w centrum miasta, możemy liczyć na duże zainteresowanie osób, które chciałyby wynająć mieszkanie. Dużą zaletą mikrokawalerki będzie z pewnością niski czynsz, niższe koszty eksploatacyjne, dzięki temu możemy uzyskać dość wysoką kwotę z tytułu najmu lokalu. Dobrym pomysłem może być także zakup apartamentu na okres studiów, przykładowo na czas 4 czy też 6 lat nauki. Mikroapartament będzie w zupełności wystarczający dla jednej osoby, zapewni on szybki dojazd na uczelnię, dodatkowo z czasem będzie zyskiwał na wartości, dlatego jest świetną alternatywą do wynajęcia pokoju dla studenta.

W mikroapartamenty inwestują także firmy, które posiadają oddziały w różnych miastach, posiadanie własnego lokalu może być ciekawą alternatywą do częstego wynajmowania pokoju w hotelu dla pracowników. Dodatkowo będzie to z pewnością także możliwość zapewnienia pokoju dla kontrahentów, przedstawicieli firm, z którymi na co dzień współpracujemy, którzy często odwiedzają miasto, w którym prowadzimy działalność.

Mikrokawalerki cieszą się dużym zainteresowaniem na wynajem krótkoterminowy, jako alternatywa dla pokoju hotelowego. W tym przypadku można określić nieco wyższe stawki niż w przypadku wynajmu długoterminowego, co będzie opcją bardzo opłacalną. Często mikroapartamenty wynajmują specjaliści, którzy poszukują mieszkania na czas dłuższych zleceń. Z pewnością w większych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław czy też Poznań, znajduje się wiele firm, które współpracują ze specjalistami z całego kraju, którzy zainteresowani są wynajmem krótkoterminowym małych mieszkań.

Jednym ze sposobów na inwestycję w nieruchomość może być udział ze wskazaniem na lokal. W tym przypadku kupujemy część nieruchomości, jednak nie jesteśmy właścicielami konkretnego lokalu. Dopiero po podpisaniu stosownej umowy ze współwłaścicielami możemy zarządzać danym lokalem, przykładowo wynajmować go. Może być to dobry pomysł, wówczas kiedy chcemy zainwestować w drogą kamienicę w dobrej lokalizacji, której cena będzie wysoka, lub też inwestujemy z partnerami.