Kto potrzebuje certyfikatu kompetencji zawodowych?

Każdy właściciel firmy transportowej powinien znać przepisy dotyczące czasu pracy kierowcy, przepisy dotyczące przewozu ładunków, rodzaju zabezpieczenia transportu.

Naturalnie należy posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, jest to certyfikat świadczący o tym iż mamy odpowiednią wiedzę aby prowadzić firmę spedycyjna w zakresie przewozu towarów oraz osób na terenie polski oraz unii europejskiej.

Kto potrzebuje certyfikatu kompetencji zawodowych?

Jakie przepisy obowiązują firmy transportowe?

Obecnie przepisy mówią o tym iż certyfikat kompetencji zawodowych powinna posiadać przynajmniej jedna osoba zatrudniona w przedsiębiorstwie która odpowiada za ważne elementy działania przedsiębiorstwa takie jak spedycja, zakup sprzętu, zatrudnienie kierowców. Oczywiście należy zwrócić uwagę iż przepisy które mówią o pracy kierowcy muszą być przestrzegane. W przypadku kiedy kierowcy pracują zbyt długo może to doprowadzić do wysokich mandatów. Przykładowo w ciągu 24 godzin kierowca nie może przekroczyć limitu przepracowania 9 godzin, przez dwa w ciągu tygodnia jednak może przepracować do 10 godzin. Jednak warto zwrócić uwagę na tygodniowy czas pracy który przewiduje iż kierowca nie może pracować więcej niż 56 godzin, co daje średnio 8 godzin dziennie.

W przypadku transportu towarów niebezpiecznych należy pamiętać o odpowiednim oznakowaniu, będą to tabliczki przednie, tylne czy też boczne, które mówią o rodzaju przewożonego materiału, mogą być to materiały sypkie w cysternie lub w workach i beczkach. Z pewnością należy zwrócić wówczas szczególną uwagę na bezpieczeństwo, odpowiednie napełnienie zbiornika, oraz zabezpieczenie cysterny. Dlatego też osoba która nadzoruje transport w firmie powinna posiadać szeroką wiedzę z zakresu transportu towarów.

Kiedy chcemy prowadzić firmę transportową potrzebna będzie licencja transportowa użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych może odbywać się w formie zatrudnienia osoby posiadającej tego rodzaju certyfikat na etacie. Może być to przykładowo 1/8 czy 1/4 etatu. Z pewnością warto pamiętać iż należy cały czas posiadać w firmie przynajmniej jedną osobę która będzie miała ważny certyfikat.