W przypadku poddasza, które jest rzadko użytkowane, możemy wykorzystać schody strychowe, składane.
Dzięki temu zaoszczędzimy wiele miejsca, jest to także dużo tańsza konstrukcja niż tradycyjne schody. Możemy wybrać modele drewniane, metalowe, o różnej długości, które dopasujemy do wysokości pomieszczenia. Ważny jest sposób montażu, szerokość schodów, należy przygotować odpowiednie miejsce, skrzynię, która zostanie zamontowana do belek będących elementem konstrukcyjnym.
Jak dobrać rozmiar schodów strychowych?
Najczęściej schody strychowe będą znajdowały się w drewnianej skrzyni, która może posiadać różne wymiary, przykładowo szerokość 50 czy też 80 cm. Rozmiary dobierzemy w zależności od potrzeb, jak również możemy dopasować je do odległości pomiędzy belkami stropowymi. Możemy wybrać modele, które posiadają dołączoną poręcz, zabezpieczenie antypoślizgowe na stopniach. Warto zwrócić uwagę na długość, w przypadku schodów drewnianych możemy je łatwo przyciąć, dostosowując do wysokości pomieszczenia. Możemy również zabezpieczyć spód schodów materiałem, dzięki czemu nie będą rysowały drewnianej podłogi.
Ciekawym rozwiązaniem mogą być również schody nożycowe, które będą zajmowały małą ilość miejsca, schody metalowe. Wymagają one mniejszej powierzchni, charakteryzują się większą wytrzymałością. Schody mogą posiadać także specjalne mechanizmy odciążające, dzięki czemu łatwo możemy je rozsunąć. Schody strychowe mogą posiadać także warstwę izolacyjną na klapie. Będzie to ważne, aby uniknąć mostków termicznych, wyeliminować miejsca, przez które może uciekać ciepło. W tym przypadku stosuje się uszczelki, klapę termoizolacyjną, gdzie zastosowane będzie przykładowo 8 lub 10 cm materiału izolacyjnego.
Na rynku dostępne są różne schody strychowe, zarówno drewniane, jak również metalowe, o różnych rozmiarach. Możemy wybrać wiele modeli, które będą posiadały szerokość rozstawu 60 cm, co często stosuje się w przypadku rozstawu belek nośnych. Dzięki temu możemy łatwo zamontować schody w stropie.