Blat granitowy – w jakiej kuchni się sprawdza?

Bardzo ważnym elementem kuchni jest blat. Nie tylko musi się pięknie prezentować, ale również być praktyczny. Wiele ludzi decyduje się na wybór blatu granitowego. Tego typu blaty są nie tylko bardzo efektowne, ale również niezwykle odporne na uszkodzenia. Kamienny materiał, z jakiego są wykonane, z całą pewnością ma wielu zwolenników. Czy jednak blat granitowy na pewno sprawdzi się w każdej kuchni?

Jaki blat najlepiej wybrać?

Decyzja o wyborze blatu może przysporzyć wiele problemów. Najważniejsze, żeby zastanowić się nad tym, jak i ile zamierzamy z niego korzystać, oraz jak dużą kwotę jesteśmy w stanie zainwestować. W wypadku, gdy często korzystamy z kuchni, warto jest zastanowić się nad wyborem blatu, który jest trwały i szybko się nie zużyje – sprawdzi się np. bardzo odporny blat granitowy. Jeśli nie przeszkadza nam konieczność olejowania blatu, to można wybrać blat drewniany. A jeśli preferujemy jedzenie na mieście, a do estetyki blatu nie przywiązujemy wagi, to być może najlepszą opcją jest prosty i tani blat laminowany.

Podczas wyboru kominka i innych elementów tego typu do swojego wnętrza, warto skontaktować się z zakładem kamieniarskim, który cieszy się dobrą opinią i będzie zaufanym wyborem. I tak, przykładową firmą oferującą tego typu usługi jest https://sloninka.pl/, czyli firma Kominki Lexus Andrzej Słoninka, znajdująca się na ul. Jeleniej 56, 54-242 Wrocław, z którą skontaktować się można dzwoniąc pod wskazany numer telefonu – 607 671 150. Specjaliści, dzięki swojemu doświadczeniu będą w stanie doradzić nam, który materiał będzie najlepszy, zwiększając tym samym funkcjonalność oraz estetykę naszej kuchni.

W jakiej kuchni najlepiej sprawdzi się blat granitowy?

Granit to materiał bardzo trwały. Będzie więc świetnym wyborem w kuchni często używanej, gdzie gotowanie jest na porządku dziennym. Granit bez problemu zniesie intensywną eksploatację, ponieważ jest bardzo twardy, a przez to odporny na uszkodzenia. Co więcej, nie nasiąka wodą, ani nie wchodzi w reakcję z kwasami, co zapewnia wysoki komfort użytkowania. Nie da się nie wspomnieć o niezaprzeczalnej zalecie granitu, jaką jest piękny, elegancki wygląd. Co więcej, ten kamień występuje w najróżniejszych kolorach, tak więc każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że granitowe blaty są dość drogie, a cena za metr kwadratowy takiego blatu waha się od 150 zł do 1200 zł. Rozbieżność cenowa spowodowana jest rodzajem granitu, z jakiego zrobiony jest blat.

Blat granitowy – ozdoba każdej kuchni

Granit to bardzo piękny kamień – można go znaleźć w wielu odcieniach. Występuje m. in. w kolorach takich jak szary, biały, czarny, zielony czy różowy. Zróżnicowanie kolorystyczne to jednak nie wszystko. Granit charakteryzuje się różnorodnymi, niepowtarzalnymi wzorami. Te bloki, które mają największą ilość plam oraz żyłek, są niezwykle ozdobne i cenione. Granitowy blat będzie więc nie tylko trwałym rozwiązaniem, lecz również doda uroku i estetyki naszej kuchni. Szczególnie dobrze będzie wyglądał pozostawiony sam sobie, bez wielu stojących na blacie elementów.

Blat granitowy – pielęgnacja

Granit jest bardzo odpornym materiałem, ale do jego pielęgnacji lepiej nie używać szorstkich materiałów ani mocnych środków chemicznych. Wystarczy przecieranie miękką, wilgotną szmatką, a raz na tydzień użycie do czyszczenia środku przeznaczonego do granitu. Wbrew pozorom, blaty granitowe – Wrocław, wykonane przez wspomnianą już firmę Kominki Lexus, nie są trudne do utrzymania pod względem czystości, ponieważ kamień ten nie wchłania wilgoci oraz jest gładki.

Alternatywa dla granitu, czyli blat konglomeratowy

A jakie są alternatywy dla blatu granitowego? Przede wszystkim konglomerat, czyli połączenie zmielonego kamienia z żywicą epoksydową. Taki blat może być wykonany z różnych kamieni. Różnice między blatem granitowym a konglomeratem prezentują się następująco:

  • Konglomerat jest tańszy od granitu,

  • w wypadku konglomeratu, mamy możliwość dostosowania go do naszych potrzeb – taki blat może być różnorodnie modyfikowany, istnieje nawet możliwość dodania do niego ozdób, takich jak brokat,

  • konglomerat jest lżejszy od granitu,

  • granit charakteryzuje się większą wytrzymałością, nie oznacza to jednak, że konglomerat nie jest odporny – wręcz przeciwnie, jest również bardzo wytrzymały oraz odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia,

  • aranżacja jest łatwiejsza w wypadku konglomeratu – można zrobić jeden blat bez szczelin.

To, na jaki blat ostatecznie się zdecydujemy, zależy tylko od nas oraz naszych zasobów finansowych. Warto przed zakupem rozważyć wszystkie za i przeciw, aby podjąć dobrą decyzję.