Chojnowski Park Krajobrazowy — piękno natury blisko Warszawy

  • Redakcja
  • 1 maja, 2022
  • Możliwość komentowania Chojnowski Park Krajobrazowy — piękno natury blisko Warszawy została wyłączona

Choć często o tym zapominamy, przyroda ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała oraz umysłu. Szybkie tempo życia dużego miasta, ciągły pośpiech, hałas i brak kontaktu z naturą prowadzą do przemęczenia. Azylem zieleni i spokoju niedaleko Warszawy jest Chojnowski Park Krajobrazowym, w którym możesz odpocząć od zgiełku dużego miasta. To również schronienie dla wielu zwierząt.

Chojnowski Park Krajobrazowy – oaza zieleni niedaleko Warszawy

Chojnowski Park Krajobrazowy jest położony na południe od Warszawy. Został założony w 1993 roku i obejmuje obszar niemal 7 tys. ha, z czego niemal 75% stanowią lasy, 15% zaś to łąki. Jego symbolem jest borsuk, który licznie występuje na tym terenie. Jego granice wyznaczają miejscowości Konstancin-Jeziorna i Obory od strony północnej, Prażów na południowym zachodzie.

Choć tereny mają charakter nizinny, są urozmaicone niewielkimi wzniesieniami. Najbardziej urokliwe są jednak doliny rzek Jeziorki i Zielonej, a także liczne stawy i zanikające bagienne jeziorka. Dzięki bogatym źródłom wody teren ten ma odświeżający mikroklimat, stanowi też doskonałe miejsce do życia dla dzikich zwierząt oraz bujnej roślinności.

Chojnowski Park Krajobrazowy położony jest blisko Warszawy. Podróż samochodem z Wilanowa zajmuje niecałe 30 minut. Liczne miejscowości znajdujące się na obrzeżach parku coraz bardziej się rozwijają, powstają tam również nowoczesne i kameralne osiedla. Taka lokalizacja umożliwia bowiem korzystanie z rozwiązań dużego miasta położonego w pobliżu, utrzymując bliski kontaktu z przyrodą. Zamieszkaj blisko natury i korzystaj z uroków slow life.

Bogactwo flory i fauny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego

Chojnowski Park Krajobrazowy to duży obszar, który, choć jest podzielony stanowi przyrodniczą całość. Ziemie, pomimo że są piaszczyste, pozostają żyzne, dzięki czemu większość lasów jest liściastych lub mieszanych, w których dominują takie drzewa jak: dąb szypułkowy, grab pospolity, brzoza brodawkowata, topola, osika, olsza czarna. Pojawia się również lipa drobnolistna oraz buk zwyczajny. Do najczęściej występujących drzew iglastych zaliczają się sosna zwyczajna, a czasem także świerk i modrzew.  W parku można znaleźć również gatunki objęte ochroną, takie jak widłak jałowcowaty, pióropusznik strusi, listera jajowata, czy storczyk plamisty.

Park Chojnowski obfituje również w dzikie zwierzęta. Żyją tu zarówno drapieżniki takie jak lisy, kuny leśne, czy łasice i oczywiście wszystko żerne borsuki, a także sarny czy dziki. Każdego, kto uda się na spacer po tym wyjątkowym parku krajobrazowym, zachwyci bogactwo ptaków, które żyją wśród drzew i na licznych polanach, czy torfowiskach. Są wśród nich takie gatunki jak dzięcioł czarny, wilga, dudek, kukułka, czy strzyżyk. Żyją tu również patki drapieżna a wśród nich sowa, krogulec, oraz myszołów, które chętnie polują na otwartych przestrzeniach łąk. Na podmokłych terenach nabrzeżnych można zaś spotkać łabędzia niemego, bociana czarnego oraz białego, czy też czaple.

Zalety mieszkania blisko natury

Mieszkanie blisko natury ma wiele zalet. Pomaga odpocząć całej rodzinie po całym aktywnym dniu w ciszy i spokoju przyrody. Łagodny śpiew ptaków i szum drzew łagodzą całodzienny stres. Istotne jest również samo powietrze, które w dużych miastach jest mocno zanieczyszczone, często przekraczając dopuszczalne normy. Mieszkając blisko lasu, każdego dnia oddychasz czystym powietrzem, dzięki czemu dbasz o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Sąsiedztwo obszarów leśnych umożliwia aktywny wypoczynek każdego dnia. Osiedle Chojnów Park oferuje zagospodarowaną przestrzeń parku sportowo-rekreacyjnego, gdzie znajdują się boiska do gry, place zabaw, a nawet polana do jogi. Mieszkając blisko przyrody, uczymy dzieci, jak żyć w zgodzie z naturą oraz rozbudzać w nich fascynacją niezwykłym i magicznym światem zwierząt i roślin, które je otacza każdego dnia.