Dlaczego warto zainwestować w kocioł z podajnikiem?

  • Redakcja
  • 6 maja, 2021
  • Możliwość komentowania Dlaczego warto zainwestować w kocioł z podajnikiem? została wyłączona

Dobierając źródło ciepła do domu, od zawsze kierujemy się kryteriami związanymi z ekonomią. Urządzenie grzewcze musi być oszczędne. Ostatnie lata przyniosły jednak w tym temacie pewnego rodzaju transformację. Do potrzeb inwestorów doszły kryteria, które do tej pory odgrywały drugoplanową rolę. Mowa tu o wpływie danego urządzenia na środowisko oraz komforcie użytkowania. Razem z takim nastawieniem konsumentów, na rynku pojawiły się kotły na paliwo stałe wyposażone w podajniki. Jest to rozwiązanie gwarantujące automatyczny transport paliwa do komory spalania. Prędkość podawania paliwa jest uzależniona od zapotrzebowania na moc instalacji grzewczej, która wynika z temperatury powietrza zewnętrznego, wewnętrznego lub z parametrów nadanych ręcznie. W taki sposób, producenci kotłów na pellet i ekogroszek stworzyli produkt łączący wszystkie cechy doceniane przez inwestorów. Kotły na paliwo stałe wyposażone w podajnik odpowiadają standardom XXI wieku. Przyczynia się do tego nie tylko automatyka ale również certyfikat Ecodesign, który jest potwierdzeniem ekologiczności i wysokiej sprawności tych urządzeń grzewczych. Kotły z podajnikiem szybko zdominowały rynek i stały się najchętniej wybieranym źródłem ciepła. Doskonale sprawdzają się w nowoczesnych systemach grzewczych, domach pasywnych oraz w starszych budynkach przechodzących termomodernizację.

Użytkowanie tego typu kotłów niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy zalety kotłów na ekogroszek i pellet (sprawdź produkty lidera rynku – Defro) wyposażonych w automatyczny podajnik.

Zalety kotłów na paliwo stałe z podajnikiem

Pierwszą, niezaprzeczalną zaletą kotłów 5 klasy (np. Defro) z podajnikiem jest wysoki komfort użytkowania. Dzięki takim rozwiązaniom, możemy zapomnieć o przestarzałej technologii w postaci kopciuchów i codziennej obsłudze pieca. Kotły z podajnikiem wymagają od użytkownika jedynie uzupełnienia zasobnika na paliwo. Odbywa się to raz na kilka dni. Co więcej, praca podajnika jest w pełni zintegrowana z elektronicznym sterownikiem.

Drugą zaletą jest nieprzerwana praca systemu przez cały okres grzewczy, bo konieczności wygaszania i rozpalania kotła.

Jedną z największych korzyści płynących z wyposażenia kotła w podajnik jest spalanie paliwa w optymalnych ilościach. Podajnik dozuje paliwo w dokładnie odmierzonych porcjach. Wpływa to bardzo korzystnie na ekonomiczność instalacji. Kotły na paliwo stałe należą do najbardziej oszczędnych urządzeń grzewczych. Dla przykładu, koszt wytworzenia energii za pomocą pieca na ekogroszek to około 0,14 zł. Jest to najniższych stawek, wśród wszystkich źródeł ciepła dostępnych na rynku.

Ponadto, piece z podajnikiem zazwyczaj są wyposażone w pokaźne zasobniki, które stanowią doskonały magazyn na paliwo, dzięki któremu eksploatacja jest jeszcze wygodniejsza a kotłownia czysta.

Oczywiście, piece CO z podajnikiem charakteryzują się wyższą ceną niż te bez dodatkowego wyposażenia. Rekompensatą jest jednak wyżej wspomniana wysoka sprawność tego typu urządzeń. Ogrzewanie domu z kotłem wyposażonym w podajnik jest tanie i wygodne. Obecnie stanowi ciekawą i przede wszystkim tańszą alternatywę zarówno dla odnawialnych źródeł energii (pompy ciepła) czy też popularnego ogrzewania gazowego.