Po co stosuje się kable grzejne?

Przewody grzewcze już od około 20 lat są powszechnie używane w chłodnictwie i klimatyzacji.

Wielu konsumentów wybiera właśnie je zamiast stosowania ogrzewania wodnego. Cenią oni sobie ich zalety, wśród których należy wymienić wyjątkową odporność na czynniki zewnętrzne. Kable grzejne nie są narażone na zamarzanie, a ponadto kontrola temperatury dzięki nim jest znacznie łatwiejsza. Mało tego, instalację można bez problemu wyłączyć i włączyć w każdej chwili.

Kable grzejne vs. kaloryfery

Kable grzejne najczęściej są wykorzystywane do ogrzewania podłogowego. Natomiast zdecydowanie się na takie źródło ciepła nie od zawsze było popularne. Swój prym wiodły przede wszystkim montowane pod oknami kaloryfery. Jednak nie są one w stanie zagwarantować tak równomiernego grzania jak ogrzewanie podłogowe. Ponadto fakt polegający na tym, że kable grzejne mogą być ukryte pod podłogą, również przemawia za tą formą ogrzewania. Dla niektórych ciepło odczuwane tuż pod stopami jest dużo przyjemniejsze niż to pochodzące z ogrzewania naściennego.

Po co stosuje się kable grzejne?

Przewody grzejne – zastosowanie

Jak już wiemy – kabel grzejny bardzo często stosowany jest do ogrzewania podłogowego. Jest on montowany tuż pod parkietem, posadzką, panelami lub po płytkami ceramicznymi. Natomiast zastosowanie kabli jest jeszcze szersze.

Przewody grzejne używa się do ogrzewania rur. Jak wiadomo, podczas zimy są one podatne na zamarzanie, a nawet pękanie. Ich naprawa lub wymiana są bardzo kosztowne. Dlatego przewody grzejne pomagają zapobiec tym zagrożeniom.

Jako że świetnie sprawdzają się w zapobieganiu powstawania oblodzeń, to również poleca się używać je do chodników. Dzięki ich grzewczemu działaniu, powierzchnia chodnika mimo mrozów, pozostaje nieoblodzona i niepokryta śniegiem.

Kolejnym z zastosowań kabli grzejnych jest umieszczanie ich na rynnach. Układy rynien mają za zadanie odprowadzać nagromadzoną wodę, natomiast w trakcie zim znajduje się w nich śnieg oraz lód, przez co nie mogą one spełniać swej funkcji. Przewody ogrzewające skutecznie roztapiają zamarznięte elementy.

Z kabli grzewczych korzysta się również na trawiastych boiskach. Ukryte pod murawą zapobiegają gromadzeniu się na niej warstw śniegu, dzięki czemu można korzystać z niej także w zimę.

Kable grzewcze pomagają zapewnić odpowiednią temperaturę ludziom, ale również zwierzętom. Hodowcy bydła lub trzody chlewnej montują je w boksach, w których znajdują się zwierzęta.

Warto także wiedzieć, że taka forma ogrzewania pomocna jest także dla różnego rodzaju przemysłu. Dla przykładu, branża spożywcza instaluje je w ciągach technologicznych służących im do produkcji artykułów spożywczych (czekolada, cukierki).