Ile potrzeba drewna na dom 70m2?

W ostatnich latach bardzo popularną formą budowanych domów są domy szkieletowe. Budowę takiego domu trzeba dobrze rozplanować. Przede wszystkim ustalić należy, jaka ilość drewna będzie potrzebna do wzniesienia obiektu zgodnego z projektem konstrukcyjnym. Dokładne przeliczenie tej wartości i zapewnienie materiału z małym zapasem pozwoli uniknąć problemów podczas budowy. Ważne jest też dopasowanie właściwej klasy drewna, by konstrukcja była trwała i bezpieczna przez lata. W tym artykule ustalimy przybliżoną ilość oraz cenę drewna konstrukcyjnego, niezbędnego do postawienia domu szkieletowego o powierzchni 70 m2.

Jakie drewno jest niezbędne do budowy domu szkieletowego?

Zanim ustali się konkretną ilość drewna potrzebnego do postawienia domu szkieletowego, niezbędne jest dobranie drewna odpowiedniej klasy. Najbardziej pożądane do tego celu jest drewno iglaste o wilgotności w zakresie 16-18%, które oznaczane jest klasą C24 i w tej ofercie na stronie drewno konstrukcyjne dostarczane jest przez firmę KoraGil. 

Jest to istotne, ponieważ tylko drewno właściwej klasy zapewni trwałość i odpowiednią wytrzymałość całej konstrukcji przez wiele lat od postawienia. Wykorzystanie innego materiału może prowadzić do szybkiego niszczenia elementów konstrukcyjnych i może sprawiać, że zamieszkiwanie takiego domu będzie niebezpieczne.

Jakie cechy ma drewno konstrukcyjne?

Charakterystyką tego drewna jest czterostronne struganie i suszenie komorowe zgodne z normą PN-EN338. Dzięki takim zabiegom jest ono wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia biologiczne. Dodatkową zaletą jest łatwość obróbki, co ułatwia przygotowanie elementów konstrukcyjnych i przyspiesza cały proces budowy. Warto zapoznać się z artykułem: „Rodzaje, zastosowanie, klasy drewna konstrukcyjnego”, który przybliża sposoby wykorzystania wszystkich zalet drewna konstrukcyjnego. Wadą jest zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku innych materiałów, jednak jest to jedyne rozwiązanie umożliwiające postawienie wytrzymałej konstrukcji.

Co wpływa na ilość potrzebnego drewna przy budowie domu?

Przeliczając ilość niezbędnego drewna, pod uwagę należy wziąć:

  • Wielkość domu,
  • Stopień skomplikowania projektu,
  • Rodzaj użytego drewna.

Niezbędne jest posiadanie informacji odnośnie długości ścian pionowych, wielkość słupków pionowych, ram oraz połączeń wzdłużnych i końcowych. Wszystkie wartości wylicza się indywidualnie do każdego projektu, co pozwala uniknąć problemów na etapie wznoszenia konstrukcji. Każda zmiana w projekcie powoduje zmianę zapotrzebowania na drewno, dlatego też za każdym razem trzeba tę wartość aktualizować, by nie doprowadzić do braku materiału w czasie budowy.

Ile drewna konstrukcyjnego potrzeba do postawienia domu o powierzchni 70m2?

Biorąc pod uwagę najbardziej popularne projekty domów szkieletowych, przyjmuje się, że przy powierzchni 70 metrów kwadratowych niezbędne będzie około 20-25 metrów sześciennych drewna konstrukcyjnego. Ilość ta może się zmienić, jeśli projekt jest skomplikowany, dlatego też niezbędne będzie dokładne przeliczenie i dostosowanie tej ilości. Samo wykonanie słupków wymaga minimum 5 metrów sześciennych drewna, dlatego też przy większej ich ilości zwiększyć trzeba również ilość zamawianego materiału. Ważne jest, by posiadać dokładne wyliczenia oraz brać pod uwagę zapas. Zbyt mała ilość materiału podczas budowy może prowadzić do problemów i opóźnień.

Jaki jest koszt zakupu drewna do budowy domu o powierzchni 70m2?

Cena drewna konstrukcyjnego jest znacząco wyższa od innych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, jednak dzięki jego wytrzymałości, jest to jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Koszt jednego metra kwadratowego drewna o klasie C24 to około 3000zł. Przy zapotrzebowaniu 25 metrów sześciennych daje to zamówienie o  wartości 75000zł. Nie jest to niska cena jak za sam szkielet budynku, ale wydatek jest bardzo opłacalny. Zapewnia on odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia biologiczne, wilgoć oraz duże naprężenia, dzięki czemu zaoszczędzić można na późniejszych naprawach i remontach.