Ograniczenia egzekucji komorniczej – podstawowe informacje

  • Redakcja
  • 15 lutego, 2023
  • Możliwość komentowania Ograniczenia egzekucji komorniczej – podstawowe informacje została wyłączona

Czynności wykonywane przez komorników sądowych w sporej większości mają za zadanie efektywną egzekucję należności czy też postanowień sądowych.

Dość często pieniądze odzyskuje się poprzez zajmowanie kont bankowych, wynagrodzenia za pracę oraz różnego typu świadczeń. To z kolei sprawia, że do komornika przekazywane są pieniądze, więc nie trzeba trudzić się zajmowaniem ruchomości i nieruchomości, które trzeba spieniężać organizując licytacje. Trzeba mieć na uwadze to, że komornicy mają pewne ograniczenia, jeśli chodzi o zajęcia. Warto dowiedzieć się czegoś więcej w tym zakresie.

Ograniczenia egzekucji komorniczej – podstawowe informacje

Kwota wolna od zajęcia i potrąceń – co warto o niej wiedzieć?

Istotną rolę odgrywa tak zwana kwota wolna od zajęcia przez komornika. Jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę to obejmuje ona 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę przysługującego osobie zatrudnionej w pełnym wymiarze godzin. Jej obliczenie nie jest więc trudne i od początku 2023 roku wynosi ona 2617,50 zł, a od sierpnia wzrośnie do 2700 zł. Taka kwota trafi do pracownika, a pozostała suma zostanie przekazana komornikowi zgodnie z zajęciem przekazanym do firmy. W przypadku emerytur kwota wolna od zajęcia to 75% minimalnej emerytury, więc po obliczeniach dla roku 2023 wynosi ona 1191,33 zł.

Również rachunki bankowe zajęte przez komornika posiadają kwotę wolną od zajęcia. Podobnie jak w przypadku wynagrodzenia za pracę jest to 75% minimalnej pensji brutto czyli dla 2023 roku jest to kwota 2617,50 zł. Jest to suma, którą każdego miesiąca dłużnik może normalnie dysponować na swoim rachunku, podczas gdy środki przekraczające taką kwotę trafią do komornika. Warto dodać, że kwoty wolnej nie stosuje się w przypadku rachunków firmowych, na których wszystkie środki podlegają zajęciu. Dodatkowo komornicy nie mogą zajmować alimentów, świadczeń wychowawczych (w tym 500 plus), rodzinnych, środków z pomocy społecznej, dodatków rodzinnych, porodowych, pielęgnacyjnych, zasiłków dla sierot i opiekunów. Wpływ takich świadczeń na konto nie powoduje zmniejszenia aktualnie dostępnej kwoty wolnej od zajęcia w określonym miesiącu.

Rzecz jasna, sprawy z kwotami wolnymi od zajęcia potrafią być zawiłe. Dobrze jest więc poszukać oficjalnych stron internetowych kancelarii komorniczych, dostępnych pod hasłami, takimi jak kancelaria komornicza warszawa. Dzięki temu można uzyskać sporo informacji i odpowiedzi na różne istotne pytania.