W jaki sposób działa napęd hydrauliczny?

W hydraulice płynem, który jest stłaczany pod ciśnieniem jest najczęściej olej, podczas gdy pneumatyka wykorzystuje gaz.

Obie są formami przenoszenia mocy, która jest technologią przekształcania mocy w bardziej użyteczną formę i dystrybucji jej tam, gdzie jest potrzebna. Powszechnymi metodami przenoszenia mocy są energia elektryczna, mechaniczna i płynna, chociaż czasami postrzega się je jako konkurencyjne technologie, żadna pojedyncza metoda przenoszenia mocy nie jest najlepszym wyborem dla wszystkich zastosowań. W rzeczywistości większość aplikacji jest obsługiwana przez połączenie technologii. Jednakże płynów ma istotne zalety w porównaniu z innymi technologiami. Systemy zasilania płynem z łatwością wytwarzają ruch liniowy za pomocą cylindrów hydraulicznych lub pneumatycznych, podczas gdy metody elektryczne i mechaniczne zwykle wymagają użycia urządzenia mechanicznego do przekształcania ruchu obrotowego w liniowy. Systemy zasilania płynem generalnie mogą przenosić równoważną moc w znacznie mniejszej przestrzeni niż napędy mechaniczne lub elektryczne, zwłaszcza gdy wymagana jest bardzo duża siła lub moment obrotowy. W jaki sposób działa napęd hydrauliczny?

Systemy zasilania płynem oferują również prostą i skuteczną kontrolę kierunku, prędkości, siły i momentu obrotowego za pomocą prostych zaworów sterujących i mogą być zintegrowane z zaawansowaną elektroniką w celu bardziej precyzyjnego sterowania.

Systemy zasilania płynem często nie wymagają zasilania elektrycznego, co eliminuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym, iskier, pożaru i eksplozji. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są skomplikowanych urządzenia pneumatyczne, można zastosować różnego rodzaju agregaty hydrauliczne. Ich częścią są zawsze węże, które przenoszą płyn hydrauliczny pomiędzy rożnymi podzespołami, dlatego muszą być bardzo wytrzymałe. Z pewnością zakuwanie węży hydraulicznych musi zostać wykonane według wymagań. Czasem może zdarzyć się że należy wymienić wąż, często są one dorabiane, kiedy oczekiwanie na części zamienne jest zbyt długie. Węże pracują w określonych warunkach dlatego muszą zostać zachowane odpowiednie standardy.