Skuteczne wygłuszenie sufitu to marzenie niejednego z mieszkańców bloków i kamienic. Sąsiedzi z góry potrafią porządnie dać się we znaki. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy wygłuszenie sufitu, tak by faktycznie coś to dało, jest w ogóle możliwe. Okazuje się, że jak najbardziej tak. Są na to różne sposoby. Warto przyjrzeć się bliżej najważniejszym z nich.
Wyciszenie sufitu w wysokich mieszkaniach
Najlepszym sposobem na wygłuszanie sufitu jest zastosowanie warstwy wełny mineralnej albo innego, podobnego materiału izolacyjnego. Większość tego typu materiałów oprócz izolacji termicznej cechuje się również dość dobrą izolacją akustyczną. Jak jednak umieścić materiał izolacyjny na suficie? Okazuje się, że sposób jest bardzo prosty. Wystarczy zainwestować w sufit podwieszany. W handlu dostępne są gotowe systemy podwieszania sufitów i rozwiązania pozwalające na łatwe wykonanie obniżonego sufitu przy pomocy płyt kartonowo-gipsowych. Najczęściej stosuje się do tego lekkie profile aluminiowe montowane do ścian i do sufitu przy pomocy odpowiednio przygotowanych elementów jak stalowe linki, haki i podobne. Zasadniczo dostępne obecnie na rynku rozwiązania są tak łatwe w montażu, że przy odrobinie wysiłku i po podstawowym przeszkoleniu każdy może taką pracę wykonać samodzielnie. Zaangażowanie fachowca oznacza jednak oczywiście, że podwieszany sufit powstanie szybciej i sprawniej. Na takiej konstrukcji warstwa wełny mineralnej może po prostu swobodnie leżeć i nie potrzebuje żadnych dodatkowych elementów mocujących.
Zastosowanie podwieszanego sufitu z warstwą izolacji ma kilka zalet. Po pierwsze (i w tym przypadku najważniejsze) sufit będzie lepiej izolował akustycznie, dzięki czemu dźwięki z mieszkania powyżej nie będą tak bardzo słyszalne. Na tym jednak zalety się nie kończą. Podwieszany sufit pozwala na zmniejszenie wysokości mieszkania, co ma duże znaczenie zwłaszcza w starym budownictwie, w którym pomieszczenia są zazwyczaj bardzo wysokie. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć wydatki na ogrzewania. Polepsza się też akustyka pomieszczeń, które stają się dzięki temu o wiele bardziej przytulne. Podwieszany sufit umożliwia również montaż efektownego, dowolnie wybranego oświetlenia. Oczywiście wysokie pomieszczenia, które dają wrażenie przestronności, wielu osobom odpowiadają. Na szczęście, żeby skutecznie zaizolować akustycznie sufit, nie ma konieczności obniżania go w dużym stopniu. Dla zapewnienia izolacji akustycznej wystarczy kilkucentymetrowa warstwa wełny mineralnej, choć oczywiście im będzie ona grubsza, tym skuteczność izolacji będzie większa. Sufit zaizolować można też przy pomocy nanoszonej natryskowo pianki poliuretanowej, która również daje skuteczną izolację akustyczną i termiczną. W takim przypadku podwieszany sufit potrzebny jest przede wszystkim do zamaskowania niezbyt atrakcyjnej wizualnie izolacji.
Wygłuszanie sufitu w niskich pomieszczeniach
Co jednak w sytuacji, w której wygłuszanie sufitu jest trudniejsze ze względu na to, że pomieszczenia w mieszkaniu są już i tak dość niskie i nie chcemy dodatkowo ich obniżać? Na to też są sposoby. W tym przypadku od wełny mineralnej, czy innego, podobnego materiału izolacyjnego lepiej sprawdzi się styropian, który może być bezpośrednio przyklejony do sufitu. Tak samo, jak w przypadku innych izolacji – im warstwa styropianu będzie grubsza, tym izolacja akustyczna będzie skuteczniejsza. Płyty kartonowo gipsowe mogą być w tym przypadku przyklejane bezpośrednio do styropianu i dodatkowo mocowane wkrętami w suficie (przechodzącymi przez warstwę izolacji). Można też stosować dodatkowe rusztowanie drewniane albo aluminiowe. Wiele zależy przede wszystkim od powierzchni pomieszczenia, w którym wykonuje się izolację. Pierwsza metoda sprawdza się najlepiej w niskich pomieszczeniach – dzięki temu sufit po zaizolowaniu będzie tylko kilka centymetrów niżej niż oryginalnie.
Inne sposoby na wyciszenie sufitu
Ilość materiałów izolacyjnych, które mogą być użyte do wygłuszenia sufitu, jest bardzo duża. Oprócz wspomnianych już wcześniej wełny mineralnej, styropianu i pianki PUR stosuje się w tym celu również materiały sypkie. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że dzięki temu uzyskuje się izolację bardzo szczelną. Materiały takie nie tylko świetnie izolują akustycznie, ale również doskonale sprawdzają się jako izolacja termiczna. Ma to ogromne znacznie zwłaszcza w mieszkaniach ogrzewanych indywidualnie (na przykład piecykami gazowymi). Dzięki temu ciepło pozostaje w mieszkaniu i nie jest tracone na ogrzewanie mieszkań sąsiadów. Stosuje się w tym celu na przykład granulat styropianowy. Ciekawym materiałem izolacyjnym są odpady produkcyjne z produkcji niektórych typów tkanin syntetycznych. Ich zaletami są doskonałe właściwości izolacyjne i niska cena.