Kotły elektryczne czy warto ?

Kotły elektryczne czy warto ?

Dlaczego warto się ogrzać bojlerem elektrycznym?

Ogrzewanie elektryczne staje się coraz bardziej popularne. Nowoczesna technologia, wydajność i bezobsługowa eksploatacja sprawiają, że kotły elektryczne są doskonałą alternatywą dla innych typów urządzeń. Możliwość współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Kotły elektryczne z buforami termicznymi zapewniają komfortowe i niedrogie ogrzewanie. Warto również wspomnieć, że koszt inwestycji jest niski. W porównaniu z innymi rozwiązaniami kotły elektryczne są łatwe w montażu. Sprzęt nie musi wchodzić do komina ani spełniać surowych wymagań wentylacyjnych.

Pod względem kosztów eksploatacji najtańsze jest zastosowanie kotłów na paliwo stałe lub kominków z płaszczem wodnym.
Jest to jednak najbardziej niewygodne – polega na ręcznym dolewaniu paliwa, czyszczeniu pieca i związanych z tym zabrudzeń. Wyjazd na urlop i pozostawienie instalacji bez nadzoru na kilka dni może się zawiesić. Podłączenie kotła elektrycznego do urządzenia może wyeliminować te niedogodności przy zachowaniu niskich kosztów eksploatacji. Gdy sieć gazowa jest trudno dostępna, wybór kotła elektrycznego jest najlepszym rozwiązaniem. Stosowanie paliw stałych jest mało komfortowe, a koszty eksploatacji kotłów na gaz lub olej są wysokie. W dzisiejszych czasach każde gospodarstwo domowe może wykonać instalację elektryczną. Ponadto koszt instalacji kotła elektrycznego jest niewielki. Budynki dobrze ocieplone i akumulujące ciepło przy niższych cenach energii Koszt ogrzewania nie jest wysoki.

Instalacja

Budowlane instalacje grzewcze oparte na kotłach elektrycznych są tańsze niż kotłownie gazowe, olejowe czy na paliwo stałe. Cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna. Przyłącza gazowe, konstrukcja komina i wkłady kominowe, nie muszą płacić żadnych opłat. Każdy budynek posiada przyłącza elektryczne. Instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Ogrzewanie elektryczne nie spowoduje, że tzw. domowe kotły węglowe będą miały niską emisję pyłów i gazów, które są szkodliwe dla zdrowia i życia ludzi. Kocioł zużywa energię elektryczną wytworzoną przez elektrownię. Tam wszystkie niebezpieczne gazy i zanieczyszczenia są oczyszczane przed wejściem do atmosfery. W sezonie grzewczym odnotowano tysiące incydentów związanych z zatruciem tlenkiem węgla.

Kocioł elektryczny jest bardzo wygodny w użytkowaniu

Wyposażone w odpowiednie sterowanie działają całkowicie automatycznie. Ich działanie ogranicza się zwykle do przełączenia w tryb letni lub zimowy. Kotły mogą być dodatkowo wyposażone w panele, takie rozwiązanie umożliwia zdalne sterowanie pracą kotła przez Internet! Kotły elektryczne w rzeczywistości nie wymagają regularnych przeglądów. Dzięki temu wyeliminowane są wszystkie typowe koszty konserwacji systemów gazowych, kominowych i wentylacyjnych. Kotły elektryczne to niewielkie urządzenia o pięknym wyglądzie. Urządzenia te można z łatwością zawiesić na ścianie w niemal każdym pomieszczeniu.