Mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego – jakie wybrać?

  • Redakcja
  • 27 marca, 2023
  • Możliwość komentowania Mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego – jakie wybrać? została wyłączona

Jeśli stoisz przed momentem, w którym planujesz zakup swojego wymarzonego domu z pewnością rozważasz różne możliwości. Przede wszystkim zastanów się, czy będziesz poszukiwać mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Przeczytaj ten artykuł i odpowiedz sobie na pytanie, która opcja jest korzystniejsza dla Ciebie. 

Dom lub mieszkanie od dewelopera – czy warto kupić?

Zalet zakupu mieszkań z rynku pierwotnego jest bardzo dużo. Przede wszystkim, zamieszkasz w nowym, nieużywanym nigdy, lokum na nowoczesnym osiedlu – często budowanym proekologicznie. Z pewnością, komfort życia będzie bardzo wysoki i miło będzie wracać do domu usytuowanego w przyjemnym otoczeniu. Nie będziesz też martwić się o znalezienie miejsca postojowego pod blokiem (zazwyczaj przy zakupie mieszkania, mamy dedykowane miejsce w podziemnym parkingu). 

 

Ponadto, przy nowych osiedlach, budowane są także lokale użytkowe. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli w bliskim otoczeniu sklepy (nie tylko spożywcze), a także punkty usługowe np. zakład fryzjerski, siłownia, salon kosmetyczny, kwiaciarnia bądź gabinet stomatologiczny. 

Rynek wtórny, a mieszkanie od dewelopera – jaka jest różnica? 

Rynek pierwotny to lokale budowane przez deweloperów. Są one oczywiście nowe i nie miały jeszcze lokatorów. Natomiast mieszkania z tzw. rynku wtórnego to lokale, które można kupić od byłych właścicieli. Niekiedy można trafić na okazję cenową, aczkolwiek musisz także uważać, aby kupić dom w dobrym stanie technicznym.

Na co uważać wybierając mieszkanie?

Wybierając lokal dla siebie lub swojej rodziny powinieneś zwrócić uwagę na kilka czynników.

Sprawdź wyposażenie i stan techniczny mieszkania 

Bardzo ważny temat do sprawdzenia to stan techniczny domu. Elektryka i hydraulika to kwestie, które mogą niestety okazać się niezwykle kosztowne w naprawie. Wybierając lokal od dewelopera masz natomiast pewność, że zbudowane jest ono zgodnie z nowoczesną technologią – sprawdź np. mieszkania na Wolińskiego w Lublinie.

 

Sprzedając swoje domu, aktualni właściciele często zostawiają w nim stare meble. Dla nowych lokatorów może to być ułatwienie, ponieważ zakup nowych to najczęściej niestety duże koszty. Posiadając umeblowane mieszkanie na “przeczekanie”, można odłożyć środki finansowe, by z czasem wyposażyć je według własnego uznania. Dla niektórych jednak, lepszą opcją jest samodzielne wykończenie i wyposażenie mieszkania według własnego uznania. Zyskujemy wtedy pewność, że wszystko jest wykonane i umiejscowione tak jak sobie wymarzyliśmy. 

Czas oczekiwania na lokal

W przypadku zakupu domu z drugiej ręki, zazwyczaj mamy mniejszy czas oczekiwania na lokal. Deweloperzy natomiast, często starają się sprzedać swoje mieszkania jeszcze przed ich wybudowaniem, co sprawia, że trzeba trochę poczekać na odbiór kluczy. Jednocześnie jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy z wyprzedzeniem planują inwestycję, a czas oczekiwania na mieszkanie wykorzystują na planowanie wyposażenia, rozkładu mieszkania, czy inne prywatne kwestie. 

Większa możliwość negocjacji ceny

Podobno, łatwiej dogadać się z osobą prywatną, która jest właścicielem naszego potencjalnego nowego mieszkania, aniżeli z firmą deweloperską. Jednakże, jeśli chcesz swoje wymarzone lokum nabyć z rynku pierwotnego, nie zapominaj, że sprzedawcy w biurach deweloperskich także dysponują opcją udzielenia rabatu. Nie wahaj się zatem o niego zapytać!