Planowanie montażu pompy ciepła – dlaczego warto uwzględnić to już przy projektowaniu domu?

  • Redakcja
  • 10 maja, 2023
  • Możliwość komentowania Planowanie montażu pompy ciepła – dlaczego warto uwzględnić to już przy projektowaniu domu? została wyłączona

Pompy ciepła to rozwiązanie, które cieszy się sukcesywnie rosnącą popularnością. Nic dziwnego, bo urządzenia te są nie tylko ekonomiczne, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. Aby pompa ciepła funkcjonowała sprawnie, a zarazem wydajnie, budynek powinien zostać odpowiednio przystosowany. To właśnie dlatego warto uwzględnić takie rozwiązanie już podczas jego projektowania.

Jak przygotować dom pod instalację pompy ciepła?

Najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o przygotowanie budynku pod instalację pompy ciepła, jest jego termoizolacja. Sprawne działanie urządzenia uwarunkowane jest bowiem temperaturą wody grzewczej. Jak się okazuje, pompy ciepła to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w dużych budynkach z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło, niż w mniejszych domach ze stosunkowo większym zapotrzebowaniem w tym zakresie. Odpowiednia termoizolacja budynku pozwala również na ograniczenie strat ciepła, co w konsekwencji przekłada się na możliwość zastosowania mniejszej pompy, obniżając tym samym koszty całej inwestycji. Te z kolei kształtują się w zależności od uzyskanych dotacji. Takie pompy ciepła z dotacją, która może wynosić od 23 do nawet 36 tys. zł., montowane są zarówno dużych miastach, jak np. Kraków, jak i w zdecydowanie mniejszych miejscowościach, położonych na terenie całego kraju.

System grzewczy a pompy ciepła – które rozwiązanie będzie najlepsze?

Na skuteczne ogrzewanie pomieszczeń wpływ mają dwa parametry. Będzie to przede wszystkim temperatura wody grzewczej, czyli nośnika ciepła oraz powierzchnia, w jakiej następuje jego kontakt z otoczeniem. W tradycyjnie wykorzystywanych rozwiązaniach kocioł grzewczy dostarcza do grzejników wodę, której temperatura wynosi ok. 70 stopni. Wprowadzenie instalacji, opartych na gazowych kotłach kondensacyjnych, spowodowało konieczność zmniejszenia temperatury do 55 stopni, co z kolei wymusiło zwiększenie powierzchni grzejników. Dlatego też w przypadku pomp ciepła sugerowanym przez specjalistów rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, choć niektórzy decydują się również na mniej konwencjonalne rozstrzygnięcia w tym zakresie. Do tej grupy należą inne formy ogrzewania płaszczyznowego, jak np. ogrzewanie sufitowe lub ścienne.

Dlaczego pompę ciepła warto uwzględnić w projekcie budynku?

Jak nietrudno zauważyć, ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem, które będzie zdecydowanie łatwiejsze do wdrożenia już na etapie projektowania domu. Konsumenci, którzy zdecydują się na ogrzewanie pomieszczeń pompą ciepła, muszą zadbać również o dobrą termoizolację budynku. Jak pokazuje praktyka, w przypadku dużych strat ciepła, ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające w czasie ujemnych temperatur. Konieczność użycia kominka czy grzejników elektrycznych podniesie wówczas koszty eksploatacji, co warto mieć na uwadze, wybierając najlepsze rozwiązanie. Już na etapie projektowania należy również uwzględnić grzejniki w pomieszczeniach o małej powierzchni, w których ogrzewanie podłogowe nie będzie wystarczająco skuteczne. Takim pomieszczeniem może być np. łazienka, w której stosunkowo niewielka powierzchnia grzewcza przesłonięta zostanie brodzikiem, wanną i meblami.

Ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła – jakie nowoczesne rozwiązania warto zastosować?

Pompa ciepła współpracuje dobrze z ogrzewaniem podłogowym, wykonanym wg tradycyjnych schematów. W nowoczesnym budownictwie wprowadzono jednak kolejne rozwiązania, które usprawniają taką współpracę. Będzie to z pewnością zwiększony odstęp pomiędzy rurami grzewczymi oraz powiększenie ich średnicy, co determinuje odpowiednio duży przepływ wody grzewczej przez cały system. W rezultacie woda grzewcza o temperaturze ok. 40 stopni może spełniać swoje zadanie nawet przy niskich temperaturach. I choć takie rozwiązania przy instalacji systemów grzewczych powodują wzrost kosztów materiałowych, wydatki szybko zwracają się z nawiązką w trakcie codziennej eksploatacji, pozwalając jednocześnie na uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach nawet w okresie zimowych mrozów.