Czym zajmuje się geodeta?

Praca geodety polega przede wszystkim na wykonywaniu różnego rodzaju pomiarów, może mierzyć działki, określać ich granice i podziały.

W najszerszym znaczeniu termin topografia obejmuje wszelkie działania, które mają służą do mierzenia i rejestracji informacji o świecie fizycznym i środowisku. Ludzkość od zawsze zajmowali się tego rodzaju badaniami. Najstarsze zapisy wskazują, że nauka zaczęła się w Egipcie. W 1400 roku pne Sesostris podzielił ziemię na parcele, aby można było pobierać podatki. Rzymianie dokonali również znaczących postępów w dziedzinie geodezji, prowadząc wiele przedsięwzięć budowanych na terenie całego imperium. Dobrym przykładem są zachowane do dziś akwedukty, które wymagały wiedzy związane z topografią, mierzeniem kątów i wyznaczania tras. Oczywiście bardzo ważne było także wykorzystanie odpowiedniego nachylenia terenu. Wykorzystywano wówczas proste urządzenia, które wykorzystywały znane już wówczas wzory, dobrym przykładem będzie tutaj wzór na długość ramion trójkątna prostokątnego. Kolejnym okresem przełomowym był XVIII i XIX wiek, wówczas kraje europejskie musiały precyzyjnie mapować swoje ziemie i granice, często w celach wojskowych. Brytyjska krajowa agencja kartograficzna, została utworzona w tym czasie, tworzono wówczas coraz bardziej precyzyjne mapy. W ostatnich latach badania geodezyjne szybko się rozwinęły. Zwiększony rozwój i potrzeba dokładnych podziałów lądowych, a także rola mapowania na potrzeby dróg i kolei doprowadziły do wielu ulepszeń w zakresie oprzyrządowania i metod. Jednym z najnowszych osiągnięć są globalne systemy nawigacji satelitarnej, bardziej znane jako GPS.

Wielu z nas zna systemy nawigacji satelitarnej, z naszych samochodów które pomagają znaleźć drogę, ale system GPS ma również wiele innych zastosowań.

Pierwotnie opracowana w armię Stanów Zjednoczonych, sieć GPS wykorzystuje 24 satelity na orbicie 20 200 km do świadczenia usług nawigacyjnych i pozycjonowania w szeregu zastosowań, takich jak nawigacja lotnicza i morska, aplikacje rekreacyjne, pomoc w nagłych wypadkach czy dokładność czasu. Jeżeli potrzebujemy usług związanego z podziałem działku budowlanej przyda nam się geodeta Wieliczka, jest miastem w którym znajdziemy specjalistę.