Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej nie wykorzystuje procesu spalania. Nie generuje więc spalin ani popiołu. Do ogrzania wykorzystuje energię zawartą w otoczeniu – gruncie, wodzie lub powietrzu! Co warto wiedzieć o pompie ciepła?
Pompa ciepła – jakie ma zalety?
Pompy ciepła trudno przecenić. Nie wymagają kotłowni ani składowania opału, nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji i są całkowicie bezobsługowe. Do ogrzania domu i c.w.u. wykorzystują darmową energię ze środowiska naturalnego, a my, w postaci rachunków za energię elektryczną, płacimy jedynie za jej transport i podtrzymanie pracy systemu, a nie produkcję czy podgrzewanie wody!
Dzięki pompie ciepła nie tylko dbamy o środowisko naturalne, ale także możemy uchronić się przed rosnącymi cenami paliw takich jak węgiel, gaz czy olej. Pompy świetnie współpracują z instalacją niskotemperaturową, czyli ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym, ściennym lub sufitowym).
Ponadto, na ich zakup i montaż można otrzymać spore dofinansowanie w programie Czyste Powietrze. Pompa ciepła może nie tylko ogrzewać dom zimą, ale także… chłodzić pomieszczenia latem, przy czym jest to dużo bardziej ekonomiczne niż w przypadku standardowej klimatyzacji!
Pompy ciepła świetnie sprawdzają się w nowych i już istniejących instalacjach. Jako urządzenia mają długą żywotność i bardzo niską awaryjność. Posiadają także wysokie klasy energetyczne A++ i A+++. To najbardziej ekonomiczne i ekologiczne urządzenia grzewcze spośród dostępnych na rynku, które niewątpliwie należą do urządzeń przyszłości!
Z uwagi na to, że pompa ciepła to inwestycja na lata, warto dbać o nią od samego początku. Dobra kondycja urządzenia pozwoli na pracę nawet przez kilkadziesiąt lat!
Pompa ciepła i panele fotowoltaiczne
Pompy ciepła świetnie współpracują z panelami fotowoltaicznymi umożliwiając zużywanie produkowanej przez nie energii. Nie stanowi problemu fakt, że panele większość energii wytwarzają latem, a pompy zużywają ją głównie zimą. Dzięki odpowiednim regulacjom w Polsce posiadacze instalacji mogą odebrać zimą 80 proc. nadwyżek oddanych do systemu energetycznego latem!
Zainstalowanie fotowoltaiki i pompy ciepła jest ekonomiczne. Współpraca obu urządzeń pozwala na zbilansowane rocznych kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u. niemal do zera. Szukasz pompy ciepła idealnej do swojego domu? Wejdź na www.defro.pl/p,288,pompa-ciepla-dhp.html i dowiedz się więcej!