Pompa ciepła i fotowoltaika – czy takie połączenie jest opłacalne?

  • Redakcja
  • 9 stycznia, 2023
  • Możliwość komentowania Pompa ciepła i fotowoltaika – czy takie połączenie jest opłacalne? została wyłączona

Nowoczesne rozwiązania, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków, cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. W tym przypadku zwraca się uwagę nie tylko na ich opłacalność, ale również i na wymiar ekologiczny. Nie są to jednak jedyne przyczyny wzrostu zainteresowania innowacyjnymi pomysłami, wykorzystywanymi w systemach grzewczych. Na taki stan rzeczy wpływa również sukcesywny wzrost opłat oraz świadomość inwestorów, związana z faktem, że nowoczesne rozwiązania niosą ze sobą możliwość poczynienia sporych oszczędności w domowym budżecie. Jednym z systemów, który jest coraz częściej wybierany przez świadomych inwestorów, są pompy ciepła. Czym są, jak działają i czy warto je łączyć z systemem fotowoltaicznym?

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które w swojej pracy wykorzystuje odnawialne źródła energii. Do tej grupy należy np. energia czerpana z gruntu, wody czy powietrza. Dzięki innowacyjnej technologii, wykorzystywanej w urządzeniu, może ono pracować nawet w ujemnych temperaturach. Pompa pobiera ciepło, które następnie przekazywane jest do wymienników. W ten sposób jest ono wykorzystywane do ogrzewania różnego rodzaju pomieszczeń. To jednak jeszcze nie wszystkie możliwości nowoczesnych pomp ciepła. Mogą one bowiem również działać w odwrotnym kierunku. W praktyce oznacza to, że pompa ciepła może pełnić rolę klimatyzacji, schładzając powietrze. Jest to możliwość z chęcią wykorzystywana przez użytkowników w czasie upalnych, letnich dni.

Czy pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Pompy ciepła to bardzo dobre rozwiązanie, które idealnie odpowiada na współczesne potrzeby użytkowników systemów grzewczych. Dzięki nim możliwe jest poczynienie oszczędności w domowym budżecie, ponieważ koszty ogrzewania pomieszczeń diametralnie maleją. Pompy ciepłą to urządzenia, które w swojej pracy wykorzystują znikome ilości energii elektrycznej, zwracając ją nawet czterokrotnie. Pozyskiwane dzięki urządzeniom ciepło, może więc zostać uznane za niemalże darmowe. Pompy ciepła są również rozwiązaniem w pełni ekologicznym, czyli przyjaznym dla środowiska naturalnego. Nic dziwnego, że bardzo często wybierają je osoby, które troszczą się o losy planety, na której żyjemy. Więcej o korzyściach, płynących z instalacji pompy ciepła, przeczytać można na stronie Pompy ciepła Lublin – Zamów z montażem – APP Energy, gdzie omówiono również parametry i proces montażu urządzeń.

Czy połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest opłacalne?

W artykule zamieszczonym na stronie https://appenergy.pl/pompa-ciepla-i-instalacja-fotowoltaiczna-zgrany-eko-duet-dla-twojego-domu/ przeczytać można, że połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pozwala na poczynienie sporych oszczędności w domowym budżecie. Oprócz tego to również rozwiązanie w pełni ekologiczne. Jak to możliwe? Otóż urządzenie pobiera ciepło z odnawialnych źródeł energii, a jego praca nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możliwa jest produkcja energii elektrycznej niezależnie od temperatury powietrza i aktualnej pory roku. Mowa tutaj również o sezonie jesienno-zimowym, gdy – jak wiadomo – liczba promieni słonecznych zostaje mocno ograniczona. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką stwarza możliwość uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dotyczy to również sezonu letniego, gdy temperatura podnosi się w znaczący sposób. Dzięki omawianym systemom możliwe staje się efektywne chłodzenie pomieszczeń, co eliminuje konieczność montowania w nich klimatyzatorów.

Czy pompy ciepła są opłacalną inwestycją?

Pompy ciepła to nowe rozwiązanie. Pomimo tego urządzenia te są stosunkowo tanie. Ich zakup to również inwestycja w przyszłość, na co wskazują nieustannie rosnące koszty energii elektrycznej. Pompy ciepła zainstalować można zarówno w nowych budynkach, jak i tych starszych, po ich wcześniejszym zaadaptowaniu pod tego rodzaju instalacje. Wszystkie osoby, zainteresowane takimi rozwiązaniami, powinny sprawdzić aktualną ofertę u wiodącego dostawcy innowacyjnych rozwiązań w zakresie systemów grzewczych.