Domki holenderskie są bardzo wygodnym rozwiązaniem, umożliwiającym wejście w posiadanie domku letniskowego, bez konieczności zdobywania pozwolenia i długiej, kosztownej budowy. Oparte są na stalowej ramie, a konstrukcja całości jest szkieletowa. Umożliwia to dużo łatwiejsze przeprowadzanie modyfikacji nawet w gotowym domku. Jak kupić i gdzie szukać takich domków? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Czy warto szukać używanych domków holenderskich?
Na rynku bez problemu znaleźć można szeroką ofertę nowych domków holenderskich. Dostępne są rozwiązania tanie, z podstawowym wyposażeniem oraz dobrze wyposażone domki całoroczne, uwzględniające odpowiednią izolację termiczną i system centralnego ogrzewania. Jeśli jednak cena domku nowego stanowi największą przeszkodę, postawić można na tanie używane domki holenderskie, których oferta jest równie szeroka. W przypadku rozwiązania używanego warto postawić na sprawdzonego sprzedawcę, ponieważ pozwoli to uniknąć problemów ze złym stanem technicznym domku.
Gdzie kupić domek holenderski?
Oferta domków holenderskich jest bardzo bogata, więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem rozwiązania najbardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Wybierając sprzedawcę, warto postawić na sprawdzone firmy. Wartą zainteresowania jest oferta dostępna na stronie mobilnedomkins.pl, w której znaleźć można zarówno domki nowe jak i używane. Zaletą korzystania z usług sprawdzonej firmy jest nie tylko możliwość ewentualnego dostosowania domku pod indywidualne wymagania, ale też w przypadku zakupu domku używanego, gwarancja, że jest on w odpowiednim stanie technicznym.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie domku używanego?
Decydując się na zakup używanego domku holenderskiego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Ich wadą jest podatność na korozję, dlatego też sprawdzić należy, czy w domku nie ma wilgoci oraz przyjrzeć się elementom konstrukcyjnym, czy nie ma na nich śladów korozji. Warto postawić na model z bogatszym wyposażeniem i odpowiednią izolacją termiczną. Często takie domki wyposażone są również w system centralnego ogrzewania. Dzięki temu taki domek staje się całoroczny i można z niego korzystać także poza sezonem letnim.
Jaki jest koszt zakupu domku holenderskiego?
W przypadku domków używanych ceny zaczynają się od 30 tysięcy złotych. W tej cenie znaleźć można rozwiązania z podstawowym wyposażeniem. Ceny sięgają do 100 tysięcy złotych w przypadku domków z bogatym wyposażeniem, izolacją termiczną i centralnym ogrzewaniem. Nowe domki kosztują od 100 do 200 tysięcy złotych, zależnie od standardu wyposażenia. Warto pamiętać, że domek holenderski można w dowolnej chwili sprzedać, a dzięki dużemu zainteresowaniu nie powinno być z tym większego problemu.
Czy postawienie domku holenderskiego wiąże się z dodatkowymi formalnościami?
Mimo mobilności, domki holenderskie podlegają prawu budowlanemu. Jeśli ich powierzchnia nie przekracza 35 metrów kwadratowych, można je postawić po zgłoszeniu w urzędzie, ale nie na dłużej niż 120 dni. Po tym czasie muszą być przestawione w inne miejsce. Jeśli domek ma być zostawiony na dłużej, lub jego powierzchnia przekracza 35 metrów kwadratowych, niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowie. Do tego celu przygotować należy projekt budowlany, który powinien przekazać sprzedawca domku oraz prawo do dysponowania działką, na której domek ma stanąć.