Co to właściwie jest piaskowanie?

  • Redakcja
  • 6 maja, 2021
  • Możliwość komentowania Co to właściwie jest piaskowanie? została wyłączona

Piaskowanie, jest niezwykle popularną metodą czyszczenia i przygotowania różnego rodzaju powierzchni poprzez usunięcie rdzy, farby i brudu.

Jest to metoda znacznie szybsza niż ręczne zeszlifowywanie przedmiotu, a często materiał ścierny można wychwycić i poddać recyklingowi, gdy jest używany w zamkniętym pomieszczeniu.

Co to właściwie jest piaskowanie?

Możesz zamówić usługę taką jak piaskowanie w Białymstoku

Piaskowanie jest to proces, w którym strumień materiału ściernego jest wyrzucany z pewną siłą na obiekt docelowy. Najczęściej używanym medium jest sprężone powietrze w normalnych sytuacjach komercyjnych, ale woda i inne substancje, takie jak gazy, są używane do specjalistycznych zastosowań produkcyjnych i naukowych. Bardziej ekstremalna i ścierna forma piaskowania nazywana jest śrutowaniem, w którym małe kawałki metalu o wielkości śrutu są wyrzucane przez siłę odśrodkową obracającego się dysku, aby zarówno oczyścić, jak i ukształtować powierzchnię w razie potrzeby. Jednak przy obróbce strumieniowo-ściernej zazwyczaj wykorzystuje się szereg niemetalicznych środków ściernych, od łupin orzecha włoskiego po ceramikę, piasek i żwir.

Ogromną zaletą piaskowania jest to, że efekt końcowy można znacznie zmieniać, stosując różne rodzaje, rozmiary i twardość materiałów. Jest to również stosunkowo tani i ekonomiczny proces szybkiego, ale niezwykle skutecznego oczyszczania powierzchni. Poprzez piaskowanie można wykonać wszelkiego rozmiaru prace związane z renowacją metalu, betonu, cegły, a nawet drewna starzejącego się dla okazjonalnych projektów specjalnych, jak elewacje budynków czy zabytkowe meble. Za pomocą piaskowania można wyczyścić nie tylko elewacje drewniane czy z cegły, ale również elementy konstrukcyjne we wnętrzach, jak podłogi, parkiety, kominki, dekoracyjne ściany, czy filary i belki sufitowe.

Z pewnością bez problemu znajdziemy specjalistyczne firmy oferujące piaskowanie w Białymstoku. Stosując piaskowanie można bardzo szybko wyczyścić niemal dowolną powierzchnię nawet o dużych wymiarach. Ponieważ piasek jest drobny i wyrzucany pod ciśnieniem, bez problemów dociera w najmniejsze szczeliny i zakamarki czyszcząc dokładnie każdą powierzchnię, z jaką się zetknie.