Drzwi wewnętrzne dopasowane do podłogi – jak wybrać

  • Redakcja
  • 9 sierpnia, 2021
  • Możliwość komentowania Drzwi wewnętrzne dopasowane do podłogi – jak wybrać została wyłączona

Trudno spierać się z faktem, że ściany, podłogi oraz drzwi w naszych domach i mieszkaniach stanowią zdecydowanie największą powierzchnię wnętrz. Nie bez znaczenia pozostaje więc doskonały dobór tych elementów aranżacji. Szczególnie istotny będzie selekcja podłogi oraz drzwi. Powinny one ze sobą aranżacyjnie korespondować, stanowić spójność dekoracyjną. Kwestie jakości są z oczywistych powodów bardzo istotne, ale wrażenie na wszystkich zrobi odpowiednia konfiguracja kolorystyczna, jak i wzornicza.

Barwy – jak dopasować kolorystycznie drzwi do podłogi?

To powinna być nasza subiektywna ocena, nasz osobisty wybór, który podyktowany będzie gustem oraz kolorystycznymi sympatiami. Wprawdzie zabawa kolorami zarówno podczas remontu, jak i wykańczania nowych lokali może stanowić spore wyzwanie, niemniej jednak jest to także bardzo satysfakcjonujące zajęcie. Kierujmy się też stylem, jaki ma dominować w domu. Kolorystyka może z niego wprost wynikać. Dla skandynawskich aranżacji odpowiednie będą jasne barwy, loftowe przestrzenie wymagają surowości, a rustykalność idzie w parze z naturalnymi barwami.

Nie bez znaczenia pozostaje stylistyczna harmonia

Drzwi wewnętrzne mogą odgrywać pierwsze skrzypce w domowych aranżacjach, ale równie dobrze mogą stanowić jedynie praktyczne uzupełnienie wnętrz. Jeśli drzwi mają się wyróżniać to kierujmy się aranżacyjną symetrią. Prowadzi to do tego, że drzwi powinny mieć jakiś wspólny element łączący je z podłogą. Może to być właśnie kolorystyka lub np. faktura.

A co z kontrastem? Też może się sprawdzić

Harmonia ma swoje wartości, ale równie dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na drzwi, które będą kontrastować z podłogą. Efekt? Kontrastujące ze sobą kolory paradoksalnie podkreślają się wzajemnie. Zatem białe drzwi będą się wyróżniać na tle dębowej podłogi, tak samo jak dębowa podłoga zwróci na siebie uwagę na tle białych drzwi.

Pamiętajmy też o utrzymaniu równowagi pod kątem jakości wykonania zarówno drzwi jak i podłóg. Solidność wykonania tych elementów wykończenia musi iść ze sobą w parze. W innym wypadku wysokiej jakości podłoga będzie się gryzła z mniej wyszukanymi drzwiami i na odwrót.