Farby dekoracyjne – charakterystyka

Elewacja domu powinna nie tylko chronić mury przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, ale również stanowić dekorację. Ciekawie zaprojektowana pozwala wyróżnić budynek na tle sąsiadujących konstrukcji. Warto wspomnieć, że dzięki niej możliwe jest podkreślenie charakteru obiektu. Wbrew pozorom nie trzeba wydawać ogromnej ilości gotówki, aby wprowadzić zmiany. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się farby dekoracyjne, które ze względu na skład zapewniają szeroki zakres zastosowań. Poniżej umieszczono szczegółowe informacje na ten temat, więc warto jest się z nimi zapoznać.

Szeroka paleta kolorów

Farby do betonu występują w wielu opcjach kolorystycznych, dzięki czemu znalezienie odpowiedniego wariantu nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Czasami wystarczy jedynie wykazać się kreatywnością, aby stworzyć unikatową kompozycję, która będzie przyciągać wzrok. W trendach znajdują się przede wszystkim kolory neutralne, takie jak np. biel, czerń, grafit, szary, beżowy, brązowy. Uchodzą one za uniwersalne, a jednocześnie ponadczasowe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na intensywniejsze barwy, takie jak np. czerwień, pomarańcz, róż. Połączone ze stonowanymi elementami będą prezentować się elegancko, więc nie trzeba obawiać się efektu przepychu.

Różnorodne techniki nakładania

Farba dekoracyjna do zastosowań zewnętrznych może zostać nałożona różnorodnymi technikami, a w każdym przypadku efekt końcowy będzie zupełnie inny. Jedynym ograniczeniem są indywidualne preferencje. Trzeba wspomnieć, że nie ma konieczności stosowania tej samej techniki na wszystkich ścianach budynki. Niektórzy zdobią jedynie frontową ścianę budynku, ponieważ jest to powierzchnia najbardziej wyeksponowana. Dobrą opcją wydaje się być także podkreślenie wnęki balkonowej, drzwi czy też okien. W przypadku wątpliwości można skorzystać z doradztwa doświadczonych fachowców, którzy z pewnością wskażą najkorzystniejsze rozwiązanie.

Farby podkreślające fakturę podłoża

W sprzedaży znajdują się wysokojakościowe farby dekoracyjne, które podkreślają fakturę podłoża. To prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą uzyskać niesztampowy efekt. Przykładem jest farba lazurująca Novalit L, za pomocą której można również scalić kolory. Powierzchnię budynku można przygotować za pomocą farby Prolatex. Bogaty asortyment produktów ułatwia stworzenie elewacji stylowej, a zarazem trwałej. Podstawą jest to, aby rezultat prac utrzymywał się przez długie lata.

Farby do podłoża o nieregularnych kształtach

Elewacja budynku może zostać wykonana również z tynków do modelowania, takich jak np. Permuro T lub Novalit T. Są one produkowane w oparciu o dyspersję akrylową lub polikrzemianową, co przekłada się na wysoką wytrzymałość oraz odporność mechaniczną. Warto dodać, że mogą one imitować beton architektoniczny, kamień, klinkier, a także wiele innych.