Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

  • Redakcja
  • 11 maja, 2021
  • Możliwość komentowania Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków została wyłączona

Wydawać by się mogło to standardem, że większość gospodarstw domowych jest podłączona do kanalizacji miejskiej. Jednak to nieprawda. W dalszym ciągu w wielu miejscowościach sieć kanalizacyjna nie jest rozwinięta w wystarczający sposób. Dla mieszkańców oznacza to korzystanie ze szczelnych szamb lub przydomowych oczyszczalni ścieków. Czy są one skuteczne? Na czym polega metoda ich działania? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to niezależność

Nie ma nic bardziej komfortowego niż możliwość skutecznego i samodzielnego oczyszczania ścieków. Na to właśnie pozwala przydomowa oczyszczalnia. Składa się ona z podziemnego szczelnego zbiornika, podzielonego na kilka komór. Zależnie od modelu oczyszczalni – ekologiczna lub biologiczna, proces unieszkodliwiania ścieków może odbywać się samoczynnie lub z pomocą specjalnego gatunku bakterii, które odżywiają się osadem biologicznym obecnym w ściekach, oczyszczając je do niemal czystej wody. Następnie może ona być używana do celów gospodarczych, np. spłukiwania toalety lub podlewania roślin w ogródku. W metodzie ekologicznej ścieki ulegają w naturalny sposób separacji przepływając przez kilka komór, nazywanych osadnikami. W ostatniej komorze również pojawia się maksymalnie podczyszczona woda, która następnie może być odprowadzona do cieku wodnego, za wcześniejszą zgodą zarządcy tych wód.

Gdzie sprawdza się przydomowa oczyszczalnia ścieków

Jest to rozwiązanie skuteczne i polecane wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Koszt budowy oczyszczalni ścieków jest kilkukrotnie wyższy niż budowa szamba, ale inwestycja zwraca się bardzo szybko. Między innymi dlatego że nie zachodzi potrzeba regularnego opróżniania zbiornika przez wóz asenizacyjny. Koszt takiej usługi to nawet 350 złotych. Z przydomowej oczyszczalni ścieków, szczególnie tej ekologicznej, wystarczy raz do roku wywozić zgromadzony na dnie osad. Jest to wydatek nieporównywalnie mniejszy niż comiesięczne opróżnianie zbiornika na ścieki. Przydomowe oczyszczalnie ścieków występują ze zbiornikami o różnej pojemności, co pozwala dopasować instalację o optymalnej wydajności względem swoich potrzeb. Domki letniskowe i takie oczyszczalnie to bardzo częste rozwiązanie. Ile kosztuje taka inwestycja? Zależenie od rodzaju i wielkości oczyszczalni, należy przygotować od 5 tysięcy do 10, a czasami i nawet więcej. Pożyczka pozabankowa to dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji tej inwestycji. Czy pożyczka pozabankowa wystarczy na sfinansowanie całego przedsięwzięcia? Biorąc pod uwagę że niektóre oferty to maksymalnie 25 tysięcy złotych, to nie powinno być z tym żadnego problemu.