Prace budowlane powinny być odpowiednio zabezpieczone.

  • Redakcja
  • 13 maja, 2021
  • Możliwość komentowania Prace budowlane powinny być odpowiednio zabezpieczone. została wyłączona

W przypadku jakichkolwiek prac budowlanych większość z nas bardzo dobrze zdaje obie sprawę z tego, jak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo pracowników, zarówno tych, którzy będą wykonywali mniejsze prace, jak także tych, którzy będą przeprowadzali poważne prace konstrukcyjne, wymagające specjalnych zabezpieczeń.

Jednym z bardziej niebezpiecznych działań na wielu placach budowy są tak zwane wykopy, które niejednokrotnie trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed osunięciem się, co może spowodować tragiczny w skutkach wypadek z ofiarami śmiertelnymi. W jaki sposób zazwyczaj zabezpiecza się wykopy? Czego powinniśmy do tego użyć i jak właściwie to zrobić? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Na praktycznie każdej budowie wymagane jest to, że by odpowiednio przygotować dane miejsce do wykonywanych prac. Dotyczy to także wykopów, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa pracowników, którzy będą w tym miejscu pracowali, uchroni to ich przed oberwaniem się ścian wykopu, więc przed zasypaniem pracownika, z drugiej strony odpowiednie zabezpieczenie wykopu pozwoli na odpowiednie prace przygotowawcze przed uzupełnieniem takiego wykopu betonem. Deskowanie wykopu często jest też nazywane szalowaniem wykopu. Szalowanie wykorzystywane jest praktycznie przy każdej możliwej budowie bez znaczenia jakiego przeznaczenia miałby być stawiany budynek. Prace budowlane powinny być odpowiednio zabezpieczone.

Firmy wykonujące prace budowlane zazwyczaj posiadają na własność odpowiednie systemy szalunkowe do zabezpieczania wykopów.

Warto jednak pamiętać, że obecnie na rynku istnieje również wielu producentów takich szalunków, którzy oferują wynajem na określony czas odpowiedniego systemu szalunkowego. Warto również wspomnieć, że deskowanie to proces, który wykorzystuje elementy również stalowe, aluminiowe, a także sklejki wodoodporne, nie tylko drewniane deski. Wszystko na temat deskowania wykopów znajdziesz na stronie producenta TITAN.