Redukcja emisji gazów cieplarnianych stała się priorytetem dla rządów i społeczeństw państw europejskich. Projekt rządowy Czyste Powietrze to inicjatywa wpisująca się w strategię redukcji emisji poprzez unowocześnianie domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Projekt ten jest istotny ze względu na wpływ efektywności energetycznej budynków na jakość powietrza, którym oddychamy. W jego ramach wielokrotnie wymagana jest termomodernizacja domu oraz wymiana głównego źródła jego ocieplania. W systemie ogrzewania dużą rolę odgrywają również drzwi oraz okna. To przez nie bowiem przepływa powietrze, a zwiększenie szczelności i ulepszona termoizolacja to pierwszy rok do redukcji konsumpcji energii.
Jakie drzwi zewnętrzne spełniają wymagania techniczne programu «Czyste powietrze» ?
Wybierając drzwi, większość kupujących zwraca uwagę na takie kryteria jak grubość skrzydła czy też materiał je wypełniający. Również takie elementy jak ościeżnice oraz próg są istotne przy montażu nowych drzwi. Tym niemniej, istotną kwestią jest również współczynnik przenikania ciepła. Determinuje on roczne zużycie energii oraz ma bezpośredni wpływ na koszty utrzymania domu. Jego wartości określone są w przepisach. Obecnie maksymalna wartość wynosi 1,3 W/(m2*K). Produkty, których czynnik ten jest mniejszy, redukują utratę ciepła, a co za tym idzie – skutkują niższymi rachunkami za ogrzewanie.
Program « Czyste powietrze » – jakie drzwi są zgodne z wymogami projektu?
Drzwi dostosowane do programu « Czyste powietrze » muszą spełniać odpowiednie wymogi. Aby dobrać drzwi, które mieszczą się w tych kryteriach, musimy spojrzeć na grubość skrzydła, która powinna mieścić się między 72 a 101 milimetrów. Im wyższa wartość, tym drzwi są bardziej efektywne pod względem izolacji.
Jak wykonane są drzwi termoizolacyjne?
Najlepszym termoizolatorem jest drewno. Pozostaje ono jednocześnie jednym z droższych materiałów, co przekłada się na cenę drzwi. Z tego powodu wielu klientów może poszukać tańszych alternatyw. Możemy do nich zaliczyć wypełnienia z polistyrenu spienionego lub piany poliuretanowej. Oba te materiały mają właściwości termoizolacyjne oraz spełniają wymagania programu. Oprócz tego świetnie sprawdzają się w codziennym funkcjonowaniu, pozwalając na produkcję wytrzymałych i lekkich drzwi. W zależności od modelu, do skrzydeł drzwi dobieramy ościeżnice. Wyróżniamy ościeżnice stalowe, stalowo-drewniane bądź aluminiowe. Również progi mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Taki zestaw stanowi ważny element przy utrzymywaniu ciepła podczas sezonu grzewczego.
W jaki sposób można obliczyć współczynnik przenikania ciepła?
Współczynnik przenikania ciepła jest wartością, która znajduje się w opisie każdego produktu w sklepie mającym w ofercie drzwi. Jednym z dostawców drzwi, którzy dokładnie opisują współczynnik przenikania ciepła jest Stalprodukt Zamość, gdzie jest to jedna z podstawowych kategorii produktów. W swojej ofercie mają produkty, które oscylują między 0,63 a 1,2 W/(m2*K).