Wydatki na ogrzewanie – jak nad nimi zapanować

Sezon grzewczy powoli się rozkręca. To oznacza, częstsze wizyty w kotłowni i… większe wydatki. Warto zaplanować je odpowiednio wcześniej i uwzględnić w jesienno-zimowym budżecie. Nie jest to wcale proste, bo nie wiemy jakiej zimy można się spodziewać w tym roku. Sprawy nie ułatwiają też rosnące nieustannie ceny paliw. Mimo to spróbujmy wprowadzić kilka praktyk, które pozwolą zapanować nad wydatkami, bez względu na to czym ogrzewasz swój dom czy mieszkanie. 

Ile wydajemy na ogrzewanie

Z danych Eurostatu wynika, że oszczędzanie energii cieplnej nie jest naszą mocną stroną. Polska znalazła się bowiem w czołówce krajów pod kątem wysokości wydatków na ogrzewanie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, mogą one stanowić nawet 60% wszystkich kosztów eksploatacyjnych. W zależności od rodzaju ogrzewania może być to do kilkuset złotych miesięcznie, co w skali roku daje wydatki rzędu 2-3 tys.zł. To niemała kwota, którą można skutecznie obniżyć, bez konieczności przykręcania pokręteł od grzejnika i utraty komfortu cieplnego lokatorów. 

Jak okiełznać wydatki na ogrzewanie

Termomodernizacja budynku 

Niezabezpieczone termicznie ściany odpowiadają za duże straty energii cieplnej, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania. Im więcej ciepła “ucieka” z budynku, tym więcej wysiłku trzeba włożyć, by te straty energii nadrobić. Najskuteczniejszym sposobem by zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło jest jego docieplenie. Inwestycję można częściowo sfinansować, korzystając ze wsparcia w ramach programu Czyste powietrze. Warto też rozważyć wybór możliwie najbardziej ekonomicznych pod kątem eksploatacji rozwiązań, jakim niewątpliwe są pompy ciepła. W połączeniu z systemem paneli fotowoltaicznych, to obecnie najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu. 

Najwyższa jakość opału

Jeśli posiadasz piec na paliwo stałe, wybieraj opał najwyższej jakości. Jest droższy, ale w ogólnym rozrachunku wyjdziesz na plus. Dlaczego? Wyjaśnimy to na przykładzie ekogroszku, który jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych paliw stałych. Dobry ekogroszek jest wysokokaloryczny – tzn., że da więcej ciepła, ale jego zużycie będzie mniejsze. Do ogrzania tego samego domu zużyjesz więc mniej opału, a w budżecie zostaną oszczędności. Dodatkowo przysłużysz się środowisku, bo dobry ekogroszek emituje znacznie mniej szkodliwych substancji. To dotyczy również innych paliw stałych jak węgiel czy pellet. 

Zakup opału przed sezonem

Mimo, że wiosną i latem mało kto myśli o uzupełnianiu kotłowni, to właśnie wtedy jest na to najlepszy moment. W szczycie sezonu ceny w składach idą mocno w górę. Sprzedawcy wiedzą, że zmarznięci klienci i tak kupią opał, jak drogi by nie był. Cena ekogroszku za tonę w sezonie może być nawet o kilkadziesiąt złotych wyższa niż poza nim. Kupując kilka ton opału na cały sezon można więc sporo zaoszczędzić. Fajnym rozwiązaniem jest też kupowanie opału przez Internet. Jest coraz więcej sklepów online w których kupisz pellet, ekogroszek czy węgiel w cenie niższej niż w lokalnym składzie. Jeśli chcesz kupować opał tanio i wygodnie zajrzyj tutaj https://grzejemnieto.pl/

Regularne przeglądy i konserwacja instalacji grzewczej

Sprawny system grzewczy pracuje wydajniej, co przekłada się na mniejsze zużycie opału i niższe koszty. Po zakończeniu sezonu warto wykonać przegląd instalacji i urządzenia grzewczego, usunąć ewentualne usterki i wprowadzić zalecenia serwisanta. Warto pamiętać, że przeglądy instalacji są obowiązkowe i powinny być wykonywane regularnie.

 

Zmiana prostych nawyków

Planując wydatki na ogrzewanie w nadchodzącym sezonie, warto zadać sobie pytanie co my możemy zrobić, by obniżyć te rachunki. Oto kilka prostych sposobów, które możesz wdrożyć od razu:

Obniżenie temperatury w domu

Nie chodzi wcale o to, by w domu było zimno, a domownicy musieli dogrzewać się grubymi swetrami czy kocami. Wystarczy obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień Celsjusza, by zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 15%. Zyska nie tylko domowy budżet, ale i nasze zdrowie, ponieważ przegrzewanie organizmu nie wpływa dobrze na nasza odporność. Dodatkowo niższa temperatura w nocy zwiększa jakość naszego snu i pozwala na lepsza regenerację. Warto więc dostosować temperaturę do funkcji pomieszczeń, obniżając ją np. w kuchni, sypialni czy pomieszczeniach gospodarczych. 

Kontrolowane wietrzenie pomieszczeń

Unikaj długotrwałego wietrzenia, które może powodować duże straty ciepła. Wietrz krótko, ale intensywnie, otwierając całe okno. Koniecznie zakręć wcześniej grzejniki. Pilnuj też, by nie były zastawione meblami. W słoneczne dni odsłaniaj jak najbardziej okna by energia słoneczna mogła docierać przez szyby do pomieszczeń i ogrzewać je.