Ogrzewanie klimatyzacją – fakty i mity

Termin klimatyzator kojarzony jest przede wszystkim z urządzeniem do chłodzenia pomieszczeń. Całkiem słusznie zresztą – taki jest zasadniczy cel jego istnienia. Ostatnio jednak coraz popularniejsze stają się systemy klimatyzacyjne z funkcją grzania.

Czym jest klimatyzacja z funkcją grzania?

System klimatyzacji z funkcją grzania to nic innego jak pompa ciepła powietrze-powietrze, zaopatrzona w zawór czterodrożny. Podzespół ten umożliwia zmianę kierunku przepływu czynnika chłodniczego i wykorzystanie całego systemu nie tylko do zmniejszania temperatury w pomieszczeniu, lecz również do jej podnoszenia. Szczegółowy opis funkcjonowania takiego układu znajdziemy w artykule „Klimatyzacje z funkcją grzania – czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?”, tu nadmienimy jedynie, że sterowanie nim jest bajecznie proste: zmiana sposobu działania urządzenia wymaga jedynie naciśnięcia przycisku na pilocie. Odrębną kwestią jest opłacalność montażu takiego systemu.

Czy warto ogrzewać dom klimatyzacją?

Aby ogrzewanie domu klimatyzacją było opłacalne, należy przede wszystkim dopasować parametry tego systemu do naszych rzeczywistych potrzeb. Dobrym pomysłem może być więc skorzystanie z usług fachowców, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania. Szczególnie warta polecenia jest oferta, którą znajdziemy na stronie www.klimatyzacjetrojmiasto.pl, należącej do firmy Klimatyzacja Gdańsk, Trójmiasto: montaż, serwis, przegląd, Aleja Grunwaldzka 303, 80-314 Gdańsk, Tel: 531457633. Oczywiście decyzję można podjąć też samodzielnie, powinna ją jednak w takim wypadku poprzedzać szczegółowa analiza funkcji i parametrów systemu.

Czym jest współczynnik COP?

Wiele osób uważa, że ogrzewanie domu klimatyzatorem jest drogie. W rzeczywistości jednak jego koszt jest kilkukrotnie niższy niż w przypadku użycia kaloryfera elektrycznego. Co równie ważne, analiza opłacalności eksploatacji poszczególnych systemów klimatyzacji z funkcją grzania jest bardzo prosta – można wykorzystać do niej współczynnik COP lub SCOP. Informuje on, ile energii cieplnej wyprodukuje dane urządzenie przy określonym poborze prądu. Przykładowo COP na poziomie równym 3 oznacza, że system pobrał 1 kW energii elektrycznej dla wytworzenia 3 kW energii cieplnej. Im wartość liczbowa jest większa, tym wyższa jest efektywność klimatyzatora. 

W jakich temperaturach mogą pracować klimatyzatory z funkcją grzania?

Często można spotkać się z opinią, że klimatyzatory z funkcją grzania nie działają przy bardzo niskich temperaturach. Jest ona prawdziwa, ale jedynie w odniesieniu do  niektórych spośród omawianych urządzeń. W praktyce systemy takie można bowiem podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • Układy, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu w okresach przejściowych (wiosna, jesień) lub dogrzanie pomieszczeń. Ich użycie jest w pełni efektywne jedynie wtedy, gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż -15 stopni Celsjusza.
  • Urządzenia, które mogą stać się głównym źródłem ciepła dla domu. Pracują one nawet przy silnych mrozach (do -30 stopni Celsjusza), wyposażone są bowiem w odpowiednie podzespoły (np. grzałkę karteru lub grzałkę tacy skroplin), które to umożliwiają.

Oczywiście większość systemów z pierwszej grupy może być dostosowana do pracy przy niższych temperaturach, wymaga to jednak sporego wysiłku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji z funkcją grzania?

Wiele osób obawia się też zakupu klimatyzacji z funkcją grzania, uważając jej obsługę za trudną. Jednak – jak już wspomniano – większość działań, związanych z eksploatacją tego urządzenia, wymaga jedynie naciśnięcia stosownego przycisku na pilocie. Co więcej, obecnie urządzenia z tej grupy posiadają szereg funkcji, ułatwiających życie użytkownikom. Przykładem może być:

  • odszranianie, które zapobiega osadzaniu się lodu na parowniku;
  • ciepły start (funkcja ta zmniejsza uczucie chłodu, wywołane przez ruch powietrza w pierwszej fazie działania systemu);
  • utrzymanie temperatury (jest ono wykorzystywane przede wszystkim w lokalach zamieszkiwanych jedynie czasowo – pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia instalacji w przypadku spadku temperatury poniżej zera).

Wszystkie one czynią korzystanie z klimatyzacji z funkcją grzania przyjemnym i łatwym.