Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie na przyszłość

  • Redakcja
  • 30 listopada, 2022
  • Możliwość komentowania Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie na przyszłość została wyłączona

Odnawialne źródła energii oraz systemy je wykorzystujące cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła to obecnie jedne z najczęstszych inwestycji w naszych domach i nic w tym dziwnego, bowiem użytkowanie każdej z nich potrafi przynieść sporo korzyści. A co w przypadku połączenia obu systemów? Czy jest ono bardziej opłacalne? Jak połączyć fotowoltaikę i pompę ciepła, by cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z tego duetu?

O czym należy pamiętać decydując się na połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła?

Inwestorzy rozpoczynający budowę domu coraz częściej zastanawiają się nad tym, czy inwestycja w fotowoltaikę oraz pompę ciepła to dobry pomysł. Stojąc przed tego typu decyzją warto pamiętać o tym, że sama pompa ciepła zużywa zdecydowanie większą ilość energii elektrycznej, niż standardowe kotły paliwowe. Z tego powodu połączenie typu pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna oferujące darmowy prąd wydaje się najbardziej rozsądnym wyjściem.

Warto również dodać, że ekologiczna pompa ciepła wykorzystująca do działania odnawialne źródła energii będzie działać poprawnie jedynie przy pomocy sprężarki. Z kolei element ten potrzebuje do nieprzerwanej pracy ok. 20% energii elektrycznej. Całkowicie bezkosztowo energię tę można pozyskać decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych.

W jaki sposób obliczyć potrzebną nam moc paneli fotowoltaicznych?

Aby instalacja fotowoltaiczna zamontowana w duecie z pompą ciepła przynosiła nam wymierne korzyści musimy prawidłowo obliczyć moc paneli dla danego budynku. Jest to dosyć skomplikowane i wymaga znajomości takich danych, jak wskaźnik konsumpcji, zużycie prądu czy wskaźnik oddania prądu. Z tego powodu dobrze jest obliczenia te skonsultować ze specjalistami w dziedzinie fotowoltaiki świadczącymi usługi w okolicach naszego zamieszkania. Można też skorzystać z gotowego kalkulatora, który znajdziemy w sieci.

Warto przy tym pamiętać, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie dążenie do maksymalnego bieżącego wykorzystywania wyprodukowanej energii elektrycznej. Nie będziemy musieli wtedy oddawać nadwyżki do operatora, co jest zdecydowanie mniej opłacalne niż wykorzystywanie bieżące całej produkcji.

Z tego powodu decydując się na duet pompa ciepła i fotowoltaika należy wybrać takie panele, które pokryją całościowe zapotrzebowanie na energię elektryczną, zarówno urządzeń domowych, jak i pompy ciepła. Jedynie w ten sposób nie będziemy musieli płacić wysokich rachunków za prąd, który zużyła nasza pompa ciepła.

Jak dopasować zużycie energii do bieżącej produkcji z paneli fotowoltaicznych?

Podejmując decyzję o montażu paneli fotowoltaicznych musimy być świadomi również tego, że okres zapotrzebowania na prąd przez urządzenia domowe oraz okres jego wytwarzania przez instalację nie pokrywają się przez siebie w zbyt dużym stopniu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest kierowanie się pewnymi sposobami, które pozwolą zminimalizować to niedopasowanie.

Pierwszym ze sposobów jest zwiększenie zużycia energii w okresie, gdy na zewnątrz panuje największe nasłonecznienie. Można to osiągnąć korzystając z programowania czasowego, takich urządzeń elektrycznych jak pralka lub zmywarka. Drugim ze sposobów jest magazynowanie wyprodukowanej energii oraz wykorzystywanie wyprodukowanego prądu do chłodzenia wnętrza w okresie letnim przez zainstalowaną pompę ciepła.

Jakie korzyści wynikają z połączenia pompy ciepła oraz paneli fotowoltaicznych?

Ustaliliśmy już, że oferta na pompę ciepła w Kielcach to idealny towarzysz dla instalacji fotowoltaicznej. Nie wymieniliśmy jednak szczegółowo, jakie zalety niesie posiadanie takiego duetu, co jest niezwykle istotne dla podjęcia ostatecznej decyzji. Zatem, wśród zalet takiego połączenia wyróżniamy:

  • większy komfort życia domowników,

  • podniesienie wartości inwestycyjnej domu,

  • wkład w walkę ze smogiem oraz globalnym ociepleniem,

  • brak obaw o stale rosnące ceny pali i energii elektrycznej,

  • zmniejszenie kosztów ogrzewania oraz produkcji ciepłej wody użytkowej,

  • brak konieczności sezonowania oraz przechowywania opału,

  • prostota obsługi systemu.

Podjęcie decyzji o instalacji obu systemów to bardzo dobra decyzja inwestycyjna oraz wkład w ochronę środowiska naturalnego. Osoby posiadające duet pompa ciepła – panele fotowoltaiczne nie muszą również martwić się o rosnące ceny energii elektrycznej czy ciągły brak opału w składach. A początkowy spory wydatek poniesiony z tytułu zakupu instalacji i ich montażu szybko zrekompensuje nam praktycznie darmowe ogrzewanie oraz ciepłą wodę.