Skąd się wzięła folia do ochrony lakieru w samochodach?

  • Redakcja
  • 9 sierpnia, 2021
  • Możliwość komentowania Skąd się wzięła folia do ochrony lakieru w samochodach? została wyłączona

Folia ochronna do lakieru samochodowego jest przezroczystym materiałem uretanowym.

Technologia uretanowa została opracowana podczas wojny w Wietnamie, kiedy amerykańskie helikoptery rozbijały się z powodu uszkodzenia przedniej krawędzi łopat wirnika. Wojsko współpracowało nad opracowaniem technologii, która byłaby lekka, ale wytrzymała i mogłaby zostać wymieniona za ułamek ceny wymiany całej łopaty wirnika. W latach 70. wojsko rozszerzyło stosowanie folii uretanowych na nosy myśliwców, a ponieważ technologia ta okazała się tak skuteczna i wydajna, do dziś produkuje się różnorodne folie uretanowe do celów wojskowych i lotniczych.

Skąd się wzięła folia do ochrony lakieru w samochodach?

Jakie są opinie na temat oklejania samochodów folią

W latach 80-tych technologia uretanowa zaczęła być wykorzystywana w ochronie przedniej części samochodów wyścigowych. Robiono to gównie w celu ochrony przed zniszczeniem naklejek reklamodawców. W latach 90-tych folie uretanowe stały się dostępne dla ogółu konsumentów do ochrony lakieru pojazdów. Od tego czasu technologia była nieustannie udoskonalana i ulepszana, a obecnie folie do ochrony lakieru są zatwierdzone przez praktycznie wszystkich producentów samochodów. Zanim jednak zdecydujesz się na oklejenie swojego samochodu folią ochronną, warto poznać zalety tego produktu.

Jak wspomniano wcześniej, uretan jest nadal używany do ochrony różnych części wyposażenia wojskowego i lotniczego. Zastosowania uretanu jako polimeru są szerokie, a dla ochrony lakieru twojego samochodu uretan służy jako główny składnik przezroczystej folii o grubości około 50 do 100 mikrometrów. Bezbarwna powłoka na dobrej folii ochronnej będzie miała niską energię powierzchniową, co zapobiega wiązaniu się z folią związków organicznych, takich jak owady lub ptasie odchody. Można będzie zatem szybko wszelkie zanieczyszczenia zmyć i usunąć, nie będą one również mogły uszkodzić lakieru.

Przeczytaj również online oklejanie samochodów folią opinie Wrocław, zanim zdecydujesz się na taki wydatek. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości folię ochronną, zainstalujesz ją w renomowanym warsztacie i odpowiednio zadbasz o chroniony pojazd, to ryzyko defektów, takich jak zażółcenie, pęcherze lub łuszczenie się, jest praktycznie zerowe. A jeśli któraś z tych rzeczy się wydarzy, zazwyczaj będziesz objęty dziesięcioletnią gwarancją producenta profesjonalnych folii.